Ezek a legfőbb kerti munkák tavasszal

febr 19, 2024 | Blog

Egy kert kialakításával kapcsolatos nagyobb változtatásokat alapvetően ősszel érdemes megtenni. Ugyanakkor a kerttulajdonosok tavasszal sem lazsálhatnak, ilyenkor is akad számos tennivaló.

Ezek a főbb karbantartási munkák tavasszal

Ha maradt az ágyásokban gyom, akkor azokat el kell távolítani, mielőtt növekedésnek indulnának. Egyúttal a térburkolatok közeit is érdemes megtisztítani a nemkívánatos gyomoktól.

Fontos, hogy a szabadon maradt talajrészek takarásáról gondoskodjunk, máskülönben hamar elgazosodhatnak a fedetlen területek. Mulcsolással ezt megelőzhetjük, fontos azonban, hogy ha például fenyőháncsban gondolkodunk, akkor legalább öt centiméternyi vastag legyen a takaróréteg.

Amennyiben vannak üres ágyások, virágládák, azokat ültessük be tetszés szerinti növényekkel. Ha azonnal eredményt szeretnénk, akkor elsősorban egynyári növényeket érdemes választani. A tavasszal elültetett hagymás virágok, mint a tulipán és a nárcisz csak jövő tavasszal fognak virágot hozni.

Ha van kialakított automata öntözőrendszerünk, akkor célszerű meggyőződni arról, hogy működőképes-e. Egy próbaüzem indítása válaszolni fog erre a kérdésre. Amennyiben nincs, akkor az öntözéshez használt egyéb eszközök állapotáról kell megbizonyosodni, hogy megfelelőek.

Kerti eszközök tavaszi karbantartása

A gyep gondozása

A tavasz megfelelő évszak a füvesítésre. Azt ugyanakkor fontos észben tartani, hogy tavaszi fűmagvetés esetén kiemelten ügyelni kell arra, hogy ha a szokásosnál korábban megnő a hőmérséklet, akkor intenzíven kell a fejlődésben lévő pázsitot öntözni. A csírázó növények ugyanis könnyen elhalnak, ha nem kapnak kellő mennyiségű vízutánpótlást.

Tavasszal érdemes sort keríteni a meglévő gyep szellőztetésére. Ahol kiégett vagy kikopott a fű, ott felülvetéssel lehet gondoskodni az eredeti állapot helyreállításáról. A nagyobb gyomokat mindig célszerű azonnal eltávolítani, amint felfedezzük őket, a kihúzásuk után keletkező lyukakba tegyünk termőföldet és szórjunk oda némi fűmagot. Bizonyos területnagyság felett persze a kézi gyomlálás már rendkívül időigényes. Ez esetben megfontolandó szelektív gyomirtó alkalmazása.

Teendők, amikor növekedésnek indul a fű

Márciusban általában már növekedésnek indul a fű. Ekkor érdemes előkeresni a garázs vagy fészer mélyéről a fűnyírót, hiszen innentől rendszeresen lesz vele dolgunk, a fűnyírás nem egyszeri teendő. Ha nagyobb, több ezer négyzetméteres területet szeretnénk hatékonyan gondozni, akkor érdemes lehet beszerezni egy John Deere fűnyíró traktort.

Egy ilyen készülék nem csak a fűnyírásra fogható be, hanem néhány kiegészítő megvásárlásával mulcsozásra, talajlazitásra is használható, sőt, seprőgépként, hótolóként vagy só- és granulátumszóróként is funkcionálhat. Már egy belépő szintű géppel is el lehet boldogulni 3000 négyzetméteres területen, de ha egy 8000 négyzetméteres gyepfelületről van szó, akkor érdemes inkább a John Deere X500-as sorozatú fűnyíró traktorjai közül válogatni.

John Deere fűnyíró traktor

Egy ilyen jármű megvásárlása óriási segítség lehet a tavaszi munkálatok során is. Mivel nagyobb befektetésről van szó, a tavaszi feladatokon kívül gondolja át alaposan azt is, mire használhatja az év során a gépet. Számoljon azzal, hogy a kinézett fűnyíró traktort le is kell szállítani, és az alapvető használati módot el kell sajátítani. Bár ezek összességében nem tesznek ki sok időt, befolyásolhatják a vásárlás időzítését.

Nem szabad megfeledkezni a pázsit tápanyag-utánpótlásáról sem. Különféle gyeptrágyákat lehet kapni, amelyek egytől egyig azt a célt szolgálják, hogy a pázsit üde és zöld legyen, ugyanakkor az egyes gyeptrágyák összetétele eltérő. A gyepműtrágyák a növény számára felvehető formában tartalmazzák azokat a tápanyagokat, amire a fűnek szüksége van. Ezek azonnali hatást váltanak ki, ugyanakkor ezek a műtrágyák csak a növény táplálásáról gondoskodnak, a talajélet megújításáról nem.

Szerves trágya alkalmazása esetén számolni kell azzal, hogy azt a pázsit nem tudja azt azonnal felhasználni. Előbb a talajban lévő mikroorganizmusoknak kell átalakítani a szerves trágyát olyan formára, ami tápanyagul szolgál a gyep számára. Bár a hatás nem lesz azonnali, a talaj táplálása közvetett úton jótékony hatással van a pázsitra.

Léteznek folyékony műtrágyák is. Ezek az úgynevezett lombtrágyák a levélen keresztül felszívódnak, ugyanakkor hatásuk legfeljebb néhány hétig tart. Ezek elsősorban kiegészítésként használhatók.

Ápoljuk a fákat és a cserjéket is!

Azokat az ágakat, amelyek elhaltak, elszáradtak, érdemes mielőbb eltávolítani a fákról. Már a tavasz elején célszerű megmetszeni a nyáron virágzó cserjéket. Amelyek tavasszal virágoznak, azok esetében erre a teendőre rögvest a virágok elhervadását követően illik sort keríteni.

Még a rügyfakadás előtt jó kora tavasszal megejteni megelőzés céljából a lemosó permetezést. A cserjék tápanyag-utánpótlásáról éppúgy gondoskodni kell, mint a pázsitéról. Ezt megtehetjük a töveiknél talajba juttatott hosszú hatású műtrágya alkalmazásával. A kiszáradástól előre óvhatjuk a bokrokat, fákat, ha töveiket mulcsoljuk.

Fa metszése

Az évelők kapcsán is akad teendő

Azokat a hajtásokat, amelyeket télre meghagytunk, de elhaltak, el kell távolítani az évelőkről. A nagyobb méretű évelő töveket jobb ősszel kiemelni és tőoszlatással külön ültetni őket. Ha ezt nem tettük meg akkor, most tavasszal már nem mulaszthatjuk el. Jó gyakorlat az évelők tápanyag-utánpótlása céljából a töveiknél szerves trágyát juttatni a talajba.

Jó munkát kívánunk a tavaszi kerti feladatok elvégzéséhez – és ha járműre van szüksége, keressen bátran bennünket, segítünk!

Képek forrása: