Őszi kerti munkák

okt 18, 2023 | Blog

Az ősz a kertben egy új fejezetet jelent. Az évszak jelentősen átalakítja a természet arcát, és a kerti munkák is más ritmusban folynak tovább.

Öntözés ősszel

Az őszi hónapokban a nappalok rövidebbek és hűvösebbek, az éjszakák pedig hosszabbak. Az őszi öntözés során figyelembe kell venni a csapadékmennyiséget és a talaj nedvességtartalmát. Az esőzés ellenére ne feledkezzünk meg a rendszeres öntözésről, különösen a fiatal növényeknél és a konténeres növényeknél.

Az öntözés során a víz mélyen a gyökerekhez juthat, elősegítve ezzel a növények felkészülését a téli időszakra. Alapszabály, hogy a kiszáradt földről kevesebb víz jut el a gyökerekig, ezért szükség esetén érdemes kapálással porhanyósabbá tenni a földet. Azt is meghálálják a növények, ha ritkábban, de akkor nagyobb mennyiségű vizet juttatunk a területre.

 

öntözés ősszel

A gyep gondozása

A tavaszi és nyári gyakori fűnyírás során keletkezett fűnyesedék a fűszálak között maradva hozzájárul a talaj tömörödéséhez, valamint a pázsit általános állapotának gyengüléséhez hosszú távon.

Ilyen körülmények között válik fontossá őszi időszakban a talaj lazítása és a gyep szellőztetése, melyek lehetővé teszik a talaj „lélegzését”, vagyis az oxigén és a nedvesség szabad áramlását, melyre a növények gyökereinek nagy szüksége van.

Az 1-2 cm mélységben végzett gyepszellőztetés során eltávolítjuk a fűszálak között összegyűlt növényi és állati maradványokat, ezáltal elősegítve a pázsit egészséges állapotának megőrzését. Ideális esetben ezt a műveletet egy száraz, esőmentes napon, az őszi tápanyag-pótlás előtt végezzük, hogy a kijuttatott tápanyagokat a fűszálak hatékonyabban tudják felvenni.

Nagyobb területek esetén motoros gyepszellőztető használata ajánlott, akár egy fűnyíró traktor is kapóra jöhet ilyenkor a megfelelő kiegészítővel, míg kisebb területeknél egy gereblye is elegendő lehet. A szerszámokat óvatosan mozgatva a talajban, előre-hátra irányban, folytassuk a műveletet az egész területen, és szükség esetén távolítsuk el a gyomnövényeket is.

Végül egy kerti traktorhoz csatlakoztatott granulátum szóróval gondoskodhatunk arról, hogy az őszi gyeptrágya egyenletes kiszórva kerüljön a földre. Minden őszi gyepműtrágya tartalmaz nitrogént (N), foszfort (P) és káliumot (K). Arra érdemes figyelni, hogy a három elem közül a kálium legyen túlsúlyban – ezt teszi ellenállóbbá a gyepet a téli hideggel szemben

John Deere só- és granulátumszóró

Cserjék és fák ültetése

Az ősz ideális időszak a cserjék és fák ültetésére, mivel a talaj még mindig meleg, de a levegő már hűvösebb. Az ültetés előtt fontos alaposan megtervezni a kertet: a növények helyének a kijelölésekor vegyük figyelembe az egyes növények fény-, víz- és talajigényét.

Az ültetéshez először is ássunk egy megfelelő méretű gödröt, amelynek mélysége és szélessége is kicsivel nagyobb, mint a növény gyökérgömbje. A gödör aljára érdemes komposztot vagy más szerves anyagot szórni, hogy elősegítsük a növény gyökereinek az egészséges növekedését.

A növényt óvatosan helyezzük a gödörbe, ügyelve arra, hogy a gyökérgömb a talajszinttel egyenlő legyen, majd óvatosan, de alaposan tömörítsük a talajt a gyökerek körül.

Az ültetés utáni öntözés kulcsfontosságú, mivel segít a talajnak a gyökerek közötti részekbe jutni, és elősegíti a növény gyorsabb beilleszkedését új otthonába. Az első néhány hétben rendszeresen öntözzük a növényt, és biztosítsuk a számára a szükséges nedvességet és elősegítsük a gyökerek növekedését az új környezetben.

faültetés kertben

Metszés

Az őszi metszés során elsődleges célunk, hogy a növényeket felkészítsük a téli időszakra, és elősegítsük a következő évi bőséges növekedést és virágzást. A metszés során eltávolítjuk az elhalt, beteg, sérült vagy egymást keresztező ágakat, melyek gátolhatják a növény egészséges fejlődését. A metszésnek köszönhetően javul a levegő áramlása a növény belsejében, csökken a kórokozók és kártevők általi fertőzés veszélye, valamint több fény juthat a növény belső részeihez is.

A metszéshez használt szerszámok legyenek kellőképp élesek és tiszták, hogy a növényen ne hagyjunk sebeket, és az eszközök ne vigyenek át kórokozókat egyik növényről a másikra. A metszés során fontos, hogy a szemek fölött körülbelül 45 fokos szögben végezzük, hogy a nedvesség ne gyűljön össze a sebben. Ez segít a gyorsabb összezáródásban.

Az őszi metszést követően érdemes a növényeket megfelelő tápanyagokkal ellátni, és gondoskodni a megfelelő öntözésről is. A növények így erősebbek, ellenállóbbak lesznek a téli időszakban, és tavasszal egészségesen, életerősen növekednek és virágoznak majd.

Zöldhulladék gyűjtése és felhasználása

Minden ősszel jelentősebb mennyiségű zöldhulladék keletkezik. A levágott ágak, a lehullott levelek és egyéb növényi maradványok komposztálhatók, amelyek később tápanyagdús komposztként szolgálhatnak.

Ha eddig nem fordítottunk figyelmet a komposztálásra, érdemes idén ősszel utána olvasni ennek a gyakorlatnak, mivel 2024. január 1-től egy uniós célkitűzés értelmében kötelező lesz a komposztálás Magyarországon. A cél a háztartásokban keletkező szerves hulladék helyi feldolgozása, méghozzá 2035-re 65%-ot tűztek ki.

Nagyobb területen kapóra jöhet a gépesített gyűjtés, a szomszédos kerttulajdonosok akár össze is foghatnak, hiszen egy pótkocsival ellátott kerti traktor akár több kertben is nagyságrendekkel felgyorsíthatja a zöldhulladék gyűjtését.

komposztálás

A kerti lakótársak védelmezése: madarak, sünök, rovarok

Az ősz beköszöntével a kertünk állati lakói, például madarak, sünök és egyéb kis állatok, készülődnek a télre, és különleges gondoskodásra szorulnak ebben az időszakban. Az egyik legfontosabb dolog, amit tehetünk, hogy biztonságos menedékhelyeket biztosítunk számukra. A madarak számára kihelyezhetünk madárházakat, melyek védelmet nyújtanak a hideg, szél és eső ellen. A sünöknek és egyéb kis állatoknak rakjunk össze levelekből, ágakból álló kupacokat, ahol meg tudnak bújni.

Továbbá biztosítsunk elegendő táplálékot a számukra. A madaraknak különféle magvakat, gyümölcsöket és szárított rovarokat helyezhetünk ki. A sünöknek készíthetünk egy keveréket macskatápból, főtt tojásból és gyümölcsökből. Győződjünk meg arról is, hogy mindig van számukra friss ivóvíz, különösen fagyosabb napokon.

Végül óvjuk meg a kertben élő állatokat a veszélyektől. Az őszi kerti munkák során legyünk óvatosak, hogy ne okozzunk sérülést az állatoknak, és ha vegyszereket használunk a kertben, győződjünk meg róla, hogy azok nem ártalmasak az állatokra. Az ilyen gondoskodás révén a kertünk állati lakói egészségesek és biztonságban maradhatnak az őszi és téli hónapokban.

Jó munkát kívánunk mindenkinek!

Ha a kerti munkákhoz szükségét érzi a gépesített támogatásnK, akkor egy korábbi blogposztunkban segítünk dönteni, hogy milyen szempontok alapján válasszon fűnyíró traktort.

Képek forrása: