Az őszi avar kezelése

nov 29, 2023 | Blog

Ősszel gyönyörű színekben pompáznak a fák, egészen addig, amíg le nem hullanak a leveleik. Sokak számára bosszúságot jelent az őszi avar, hiszen a levelek napi szintű összeseprése, összegereblyézése fáradságos munka, és egy kisebb méretű kert esetén is komoly kihívást jelenthet. Az őszi munkák egyik legnagyobb és legkevésbé kedvelt része ez.

A levelek fűnyíró traktorral is összegyűjthetők

Szerencsére ma már gépi segítséget is igénybe lehet venni ehhez a feladathoz. Egy John Deere fűnyíró traktor kitűnően alkalmas a levelek összegyűjtésére is. A John Deere seprőgép még a hó eltakarításában is jó szolgálatot tehet.

Fűnyíró traktor vásárlása szóba jöhet akár egy 500-600 négyzetméteres kert esetében is. Ez esetben célszerű egy kisebb méretű gépet beszerezni, de ha egy ezer négyzetméter feletti kertről van szó, és jelentősek a szintkülönbségek is, akkor mindenképp ésszerű egy robosztusabb eszközben gondolkodni. A John Deere fűnyíró traktoraihoz pótkocsit is lehet vásárolni, azt a kistraktorral szerelt hátsó húzóhoz csatlakoztatva maximálisan ki lehet használni a traktor adta lehetőségeket.

Mit kezdjünk az összegyűjtött falevelekkel?

Érdemes tudni, hogy 2023. december 31-től az unió más tagállamaihoz hasonlóan Magyarországon is életbe lép a kötelező komposztálás. A háztartásokban keletkező hulladék jelentős része, 30-50%-a szerves hulladék, ami komposztálható. Ezek közé tartozik a falevél, a fűnyesedék, a zöldségek, gyümölcsök héja, maradéka, a tojáshéj, sőt, még a kávézacc is. A komposzt segítségével meg lehet újítani a konyhakertek kimerülő talaját, így az ismét termékenyebb lehet.

A kertes házban élőknek érdemes saját komposztálót létesíteni. Arra ugyanakkor nagyon figyelni kell, hogy mi kerül a komposztba, ha szeretnénk elkerülni a nemkívánatos szaghatásokat. Ha ételmaradék, pékáru, zsírok, olajok, húsnyesedék vagy csontok kerülnek a komposztba, akkor azok rothadása károsan befolyásolja a komposztálás folyamatát. Az ilyen jellegű hulladékokat mindenképp külön kell gyűjteni.

Az viszont egyelőre rejtély, hogy milyen színű lesz az új hulladékgyűjtő, minden háztartás fog-e kapni komposztgyűjtő edényt. Az sem tisztázott, hogy adnak-e majd biológiai úton lebomló zacskót. Érdemes figyelni az ezzel kapcsolatos fejleményeket.

Fókuszban a környezet védelme

Jelenleg még nem ismert a konkrét törvény szövege, a tervezet egyelőre csak a társadalmi egyeztetés előtti állapotában érhető el. A komposztálás kötelezése mögött húzódó gondolat ugyanakkor ésszerű. Kár volna elégetni a háztartásokba keletkező szemetet, szennyezve ezzel a levegőt és károsítva a környezetet. A gödörbe helyezés kapcsán ugyancsak környezetvédelmi aggályok merülnek fel.

Ahol a komposztálásra nincs lehetőség, ott célszerű a zöldhulladékot elszállíttatni. Erre a legtöbb helyen jelenleg is van lehetőség: a megfelelő matricával ellátott zöldhulladékos zsákokat a kuka mellé kell kihelyezni, majd azokat a hulladékkezelő gyűjti be. Ugyanakkor az elszállításra tényleg csak mint végső lehetőségként kell tekinteni, hiszen a szállítás károsanyag-kibocsátással jár, szemben a hulladék helyben történő hasznosításával.

A komposztálás nagyvárosokban is megoldható kulturált módon, magyarán nem kell az utcáknak szemétdombbá változnia. Jó példa erre Brüsszel és Milánó. A biohulladék külön történő gyűjtésével mindenki tehet egy kicsit a környezetéért és a klímaválság elleni küzdelemért.

Még egy érv az égetés ellen

Bár mostanában egyre több szó esik a környezet védelméről, még mindig sokan elégetik a kiszáradt avart. Pedig egy-egy levélkupac búvóhelyet jelent sok természetben élő állat számára, mint amilyenek a sündisznók, a gyíkok és a különféle rovarok. Éppen ezért nem kell feltétlenül minden levelet összegyűjteni, a fák, bokrok alatti levél jórésze tavaszra magától lebomlik, a felesleg pedig mehet nyugodtan a komposztálóba.

 

Kép forrása: