Minden, amit az első tavaszi fűnyírás kapcsán tudni érdemes

ápr 12, 2024 | Blog

Tavasszal ébredni kezd a természet, vele együtt a fű is növekedésnek indul. Joggal vetődik fel a kérdés, hogy mikor érdemes sort keríteni az első tavaszi fűnyírásra, mivel nyírjuk a füvet, és hogyan készüljünk fel a procedúrára? Számos tisztázni való kérdés akad. Kezdjük az elején!

Vizsgáljuk meg, hogy jó-e még a fűnyírónk

Mielőtt nekilátnánk a munkának, célszerű ellenőrizni, hogy a fűnyíró gép vagy fűnyíró traktor munkára fogható-e. Ha nem egy szigetelt garázsban vagy tárolóban pihent a télen, akkor a rágcsálók is kárt okozhattak a vezetékekben. Ha ősszel nem tettük, most mindenképp vizsgáljuk meg a vágókések állapotát és élezzük meg vagy cseréljük őket, ha ez szükséges.

Amennyiben benzin üzemű gépet használunk, és már hosszú hónapok óta áll az üzemanyag a tankban, akkor érdemes lehet lecserélni a benzint, mivel az nem áll el az idők végezetéig. Fűnyíró traktor használata esetén az olajszint ellenőrzésére is oda kell figyelni. Az olaj minőségére is jó ügyelni, ha elöregedett, cseréljük le!

Elektromos, akkumulátorral rendelkező fűnyíró esetén az aksi állapotát kell megvizsgálni. Megfelelő töltöttségi állapot nélkül nem sokat lehet haladni.

A fűnyíró traktorok kerekeinek nyomásáról célszerű meggyőződni. Javasolt a kormányt és a fékeket is ellenőrizni. Amennyiben nagy a holtjáték, és a kerekek csak nagyobb kormánymozdulatra reagálnak, akkor fel kell keresni egy szervizt. Ugyanez a teendő, ha a fékek nem az elvárás szerint fognak.

Tartsunk terepszemlét

A fűnyírás előtt jó gyakorlat felmérni, hogy milyen állapotban van a pázsit. Erre akkor kell sort keríteni, amikor kellően száraz az idő, hiszen így jól átlátható lesz a terep, és fény derül rá, ha esetleg egyes részeken pótlásra, felülvetésre szorul a gyep.

Még az első tavaszi fűnyírás előtt ajánlott sort keríteni a gyepszellőztetésre, amiről részletesen ebben a cikkben írtunk. Ilyenkor az elhalt növényi részek eltávolításra kerülnek, és átmozgatásra kerül a talaj felső rétege. Ezt követően az indokolt területeken a felülvetés is elvégezhető.

Ne siessük el az első vágást

Mindenképpen meg kell várni, hogy valóban kitavaszodjon. Hiába mutat a naptár márciust, ha éjszakánként még fagyok vannak, akkor még várni kell. A fagyok elmúltával mérlegelendő, hogy kellő magasságú-e a fű a vágáshoz.

Ökölszabály, hogy az első tavaszi nyírás alkalmával 6-8 centiméteresre kell meghagyni a füvet. Ha ennél kisebbre borotválja valaki a pázsitot, akkor félő, hogy a fűszálak gyökerei nem fognak tudni megfelelően fejlődni, így azok gyengébbek lesznek és könnyebben ki fognak száradni, amikor beköszönt a hőség.

első tavaszi fűnyírás tudnivalók

Az első fűnyírást követően semmiképp se hagyjuk a fűnyesedéket a pázsiton, hanem gyűjtsük össze. A vágás után egy esőztető öntözés biztosan nem fog ártani a gyepnek, egyúttal a tápanyag utánpótlás is elvégezhető. Mindez sokkal hatékonyabban megejthető, ha nincsenek útban a levágott fűszálak.

Még egy utolsó tanács: túl magasra se hagyjuk a füvet. Ennek több oka is van: egyrészt a magas füvet nehezebb nyírni, mindegy, milyen eszközt használunk. Másrészt tapasztaltuk, hogy a magasra hagyott fű kiritkulhat, sőt fogékonyabb lehet a gombás fertőzésekre is.

Képek forrása: